ZA STUDENA LISOVANÉ OLEJE

Olej z hořčičných semínek

Olej z hořčičných semínek (Sinapis Arvensis)

Po mnoha staletí byl tento olej výsadou pouze carského dvora. Proto se mu přezdívalo „imperátorská delikatesa“.

Olej z hořčičných semínek patří mezi jedny z nejcennějších. Obsahuje velké množství lidskému tělu prospěšných látek, zejména díky tzv. „rostlinným hormonům“ – fytosteroly.

Fytosteroly mají baktericidní účinek. Příznivě působí na snížení množství „špatného“ cholesterolu v krvi a zlepšují stav pokožky.

V hořčičném semínku najdeme i velké množství vitamínů. Například vitamín A je velmi důležitý na správný růst organismu a posílení imunity. Vitamíny K a P posilují cévní stěny. Najdeme zde i vitamín B6, který hraje důležitou roli při metabolismu (tuků, sacharidů, bílkovin, vody a minerálních látek-soli). Také se podílí na tvorbě hemoglobinu, zlepšuje činnost centrální a periférní nervové soustavy (vitamín B6 je přírodní antidepresivum).

Olej z hořčičných semínek je zdrojem mastných nenasycených kyselin Omega 3 a Omega 6. Má pozitivní vliv na funkci kardiovaskulární soustavy, normalizuje metabolismus tuků, zlepšuje trávení, udržuje normální hormonální rovnováhu, zlepšuje stav pohlavních orgánů, nervový a endokrinní systém. Posiluje odolnost organismu před infekcemi a je vhodný při pořezání a jiných poškozeních pokožky.

Vnější použití: Má prohřívající účinek, zlepšuje krevní oběh při zánětlivých procesech. Díky svým účinkům se často používá do krémů proti DNĚ, revmatismu a myopatii.

Vnitřní použití: Doporučuje se na přípravu studených pokrmů, salátů, brambor, ryby, masa.